Kifejlett macskák: (9 hónapos kortól kezdve)Naponta csak 1-2 étkezésre van szüksége, összesen 300 kalóriára.
Öreg macskák: 3-4 könnyebb étkezésre van szükségük. Ha húst adunk nekik, vágjuk apró darabokra.Ha cicánknak már hiányozbak a fogai, akkor turmixgépben pépesítsük össze a húst. Ehhez mindig adjunk nekik friss vizet.
Keveset mozgő macskák: Ezek a macskák könnyen elhíznak. Ilyenkor az ételadagokat csökkentsük, hiszen a macskáknak nem egészséges a pocak.
Vemhes macskák: A kismamáknak különösen jó étvágyuk van. Ha megfelelő kijárási lehetőségük van, akkor az ételadatokat a szokásosnál bővebben mérjük, és osszuk négy kisebb étkezésre. Ügyeljünk arra, hogy a cicamama ne hízzon el, mert ez nagy mértékben megnehezíti az ellést. A szobában, és kertben tartott macskák számára,amelyek nem kapnak készételt, nagyon fontos a mészprepatárum. Ezt az állatorvos ajánlhatja, és adhatja be előírás szerint. De azok a viselős macskák, melyek egérben gazdag területeken járnak, nincs szükségük a mészpreparátumra.
Szoptatós macskák: A szoptatós macskáknak több táplálékra van szükségük,melynél fontos a jó minőség. Az ételt napi 3-4 adagra osztva adjuk cicánknak. A szoptatós cicák esetében a legmegfelelőbb étel a táp,és a konzervek.
Kiscicák: A kiscicákat 8-9 hetes korukig az anyjuk eteti. 5-6 hetes koruktól kezdve azonban ajánlatos kiegészítő táplálékot adni nekik, különösen, ha az anyamacska tápja nem megfelelő számukra.Adjunk neki felváltva zabpehelyből, vagy grízből készült pépet, mindig 7.5 % -os konzervtejjel (vagy friss tejjel) dúsítva. Ehhez adhatunk enyhén megsütött darálthúst, természetesen fűszerek nélkül. A még gyámoltalan macskakölykök ezt először ujjunkról nyalogatva fogyasztják szívesen.
Az árva macskakölykök, sajátos gondozást kívánnak. Ha az anyamacska korán elpusztul, vagy olyan kölyköt akarunk felnevelni melyet kitettek ( ami sajnos elég gyakran előfordul) el kell határoznunk, mi is történjen. Egy ilyen kis állat felnevelése sok gondal jár. Mielött eldöntenénk, hogy válaljuk-e az időigényes, szeretetteljes gondozást, vagy az állatorvossal való fájdalommentes elaltatást, tudnunk kell mire is készülünk. A 2-3 hetes kölyköket kiváltképpen nehéz életben tartani, és egészségesen felnevelni. Az ilyen kismacska késöbb sem egyszerű kosztos,legalábbis amíg tulajdonképpen anyára lenne szüksége.
Nehéz lehet rábírni a kismacskát arra, hogy cumisüvegvől igyon, és legkorábban 3-4 hetes korára tanuljon meg egy lapos kanálból, vagy egy befőttes üveg fedeléből inni. Tíz napos koráig, a kismacskát 2-3 óránként meg kell etetnünk, éjszaka is!! Később éjjszakánként egyre hosszabb szüneteket iktathatunk be,de ezek ne legyenek hosszabbak 5-6 óránál. Folytassuk ezt mindaddig, míg a kiscica már egyedül is képes nagyobb adagokat megenni. Az árva kiscicák fekhelye alá helyezzünk egy ruhába bugyolált gumi hőpalackot, és így tarsuk őket melegen. A palack sose legyen forró, viszont állandóan melegnek kell lennie. A kicsik hasát minden étkezés után ujjunkal simogassuk meg, körkörös irányban. Így segítjük a csöppség emésztését. A kismacskáknak már 3-4 hetes korukban konzerveket is adhatunk. Az első falatokat óvatosan toljuk me a szájukba, hogy a kiscica rákapjon az ízére.
|