Lovaink tisztán tartása nemcsak egészségügyi okokból fontos feladatunk,hanem az ápolásra fordított idő alatt figyelhetjük meg részletesen a testrészeiket,ekkor fedezhetjük fel a kisebb sérüléseket,amiket kezelni kell.Nagyon hasznos idő ráhangolódni a munkára a fizikai és személyes kontaktus segítségével.Amennyiben lehetőséged van rá,a reggeli etetés után végezd el a napi főápolást,független attól,hogy mikor fogsz felülni rá.Jó reggeli torna neked,és felfrissítő masszázs a lovaknak.Ezután mindketten jókedvűen,kellemesen kezdhetitek a napot,főleg,ha egy kis kedveskedésre,simogatásra is jut időd.Mielőtt kinyitod a box ajtaját,szólítsd hangosan,érthetően a lovadat,hogy tudja,be fogsz hozzá menni,és ne ijedjen meg esetleg a reggeli maradékának majszolása közben.Ha nem szeret nyugodtan állni az ápolás alatt,akkor előszőr tedd a fejére a kötőféket,majd a vezetőszárral kösd ki egy könnyen oldható csomóval.Simogasd meg,beszélj hozzá egy kicsit,ajd néhány falat finomságot neki,és máris hozzá láthatsz a pucoláshoz.
Kellékek:
- Műanyag vakaró
- Szőrkefe
- Gyökérkefe
- Patakaparó
- Sörényfésű
- Puha rongyok
A lóápolás menete:
1.Vedd a jobb kezedbe a vakarót,lépj a lovad bal oldalához,simítsd végig a bal kezeddel a nyakát és helyezd a mar tájékára.Azért fontos,hogy az egyik kezed mindig kontaktusban legyen a ló hátával,mert ezzel a kezeddel érzékelni fogod az izmok megfeszüléséből,hogy el akar-e lépni,esetleg megfordul-e,és idejében el tudsz lépni,nehogy feldöntsön vagy a lábadra lépjen.
2.A jobb kezedben lévő vakaróval kezdd el körkörösen vakarni a hátát.Ez nem nagyon érzékeny rész általában,ezért jól fog esni kedvencednek,ha egy kicsit rá is nyomod a vakarót,mert jól megmaszírozhatod ezekkel a mozdulatokkal.Amennyiben csapkod a farkával vagy hátra csapja a fülét és felemeli a fejét,légy óvatosabb,mert valamiért érzékeny a háta.Lehet,hogy előző nap megnyomta a nyereg.Nézd meg alaposan,látsz-e sérülést.Ha bármilyen sebet,horzsolást találsz a lovadon,azonnal jelezd az edződnek vagy a lovarda tulajdonosának,hogy segíthessenek a bajon.
3.A hát után a far felé haladj a vakarással.A vakaróval lazítod fel az elhalt szőrszálakat és a szőr közé lerakódott port.Időnként ütögesd a box előtti járdára a vakarót,hogy kihúljon belőle a por,és ne a lóra szálljon vissza.A comb belső felét nagyon óvatosan vakard,mert itt vékony a bőre,nagyon érzékeny rész.A csánkot és az alatt ne vakard,mert fokozatosan érzékeny részek.
4.Elindulhatsz visszafelé,az oldalát és a hasát is tisztísd meg.Figyelj rá,hogy a hasa nagyon széles,valószínű,hogy az egész karodat ki kell nyújtanod,hogy elérd a közepét.A fejeddel ne hajolj a hasa alá,mert ha el akar hesegetni egy legyet onnan,vagy csak érzékeny részhez értél,akkor könnyedén eltalálhatja a fejedet a patájával.
5.A mellső lábtőig vakard körbe,majd a vállát,szügyét és a nyakát is vakard át.A marnál megint figyelj,ez is érzékeny rész.Menj át a ló jobb oldalára,és végezd el a vakarást ott is ugyan így,csak ott a bal kezdbe vedd a vakarót.
6.Ha végeztél vedd a bal kezedbe a vakarót,a jobba pedig a szőrkefét.A felvakart por kikefélését kezdd a nyakánál.Szőr mentén húzd a kefét,majd két-három húzás után a vakarón húzd végig a kefét,hogy onnan is kihuljona por.Figyelj rá,hogy magadtól elfelé húzd a kefét és olyan írányba,hogy ne a lóra porolj vele.
7.A lábtövet és az alatta lévő részt,valamint a csánkot és az alatta lévő részt is ezzel a kefével ápold,ha nincsenek rajta erős szennyeződések.Amennyiben a szőrkefével nem tudod maradéktalanul eltávolítani a szennyeződést ezekről a részekről,akkor a gyökérkefével próbáld meg.A láb ápolásához hajolj le,ne guggolj,mert egy váratlan mozdulat esetén nem tudsz gyorsan ellépni.
8.Jó alaposan tisztítsd ki a szőrkefét,mielőtt a fejét kezded el tisztítani.Az orrhát és a pofa általában nem olyan érzékeny,hogy ne engedné,de a füleknél és a tarkónál már lehet,hogy ellenkezni fog.Akkor ezeket a részeket majd ronggyal töröld át.
9.Egy tiszta,nedves,puha ruhával töröld ki a szemzugokat és az orrnyílást,majd menj a farához,simítsd végig,emeld fel a farkát és tisztítsd meg a ruhával a végbél tájékát is.Ezt a rongyot minden ápolás után mosd ki tisztára,és úgy használd másnap!
10.A pata tisztításához fel kell emelned a lábat,amit úgy tehetsz meg,hogy a válla mellé állsz,végig simítod a lapockától a lábtőig a lábát,és a lábtő alatt megfogod,majd a -Patát! felszólítással megnyomod egy kicsit.Ha felemelte a mellső lábát,a boka alatt tartsd meg,a pata talpfelületéből a szennyeződést a patakaparó hegyes felével ki tudod húzni úgy,hogy magadtól elfelé húzod a patakaparót.Ne feledkezz meg a nyírbarázdáról sem,itt is húzd végig a kaparót,hogy biztos ne maradjon benne kavics vagy valami egyéb.Eközben ellenőrizd a patkó állapotát,nem lazult-e meg.
11.A hátulsó lábak felemelésére áll a fara mellé,simítsd végig a farát,majd a combját és a boka felett fogd meg a lábát.
12.A sörény és a farok nagyon fontos eszköz a legyek és más rovarok távoltartásához,ezért nagyon kell vigyázni,hogy az ápolásuk során lehetőleg egy szálat se szedjünk ki.A szálak közé gabalyodott szalmát óvatosan szedd ki,majd a sörényfésűvel vagy egy kefével fésüld szét a sörényét.Az üstökét se felejtsd el!A faroknál még inkább óvatosnak kell lenni,ezért azt nem is kell naponta szétfésülni.
13.Végül egy puha,száraz ronggyal töröld át az egész lovat,hogy minden port leszedj a szőréről,és szép,csillogó állapotban hagyd a bokszában.
- Jó,ha minden ló ápolására külön felszerelést tartunk.
|