Itt a leggyakoribb kérdéseket sorolom fel és azokra a válaszokat.
Hím vagy nőstény vadászgörényt válasszak,ha a lakásban fogom tartani?
Az tévhit,hogy a vadászgörény csak akkor válik szelíddé, ha már fiatal kora óta nálunk van,mert kellő türelemmel a felnőt állat is nevelhető. Ebben nincsen jelentősége az állat nemének sem. Több más tulajdonságban azonban nagy lehet az eltérés a hím és a nőstény vadászgörény között. A hímek kifejlett korukra akár a 60 cm-es testhosszt is elérhetik, a nőstények átlagos testhossza ezzel szemben csak 45 cm. A hímnek testalkata robusztusabb, megjelenésük sokkal inkább erőt sugározó. A nőstények általában karbúccsak,kecsesebbek. Az ivaros hím vadászgörényeknek erőteljes bundaszaguk van,mint nőivarú társaiknak. Ezért ha hím álatot szeretnénk lakásban tartani,akkor gondot okozhat az erős, jellegzetes szag, ez azonban ivartalanítással megszüntethető. Gondoljunk tehát bele,hogy akár hím, akár nőstény vadászgörényt választunk, mindkettőt célszerű ivartalanítani.
Tarthatok csupán egyetlen vadászgörényt?
A vadászgörények általában gond nélkül tarthatók egymagukban is. Ennek ellenére lehetőleg tartsunk együtt legalább két állatot. Ez elsősorban a gazdinak jó, hiszen sok kötöttséget vesz le a válláról. Ha összehasonlítjuk a vadonélő görény és és a háziasított vadászgörény viselkedését, akkor azt tapasztaljuk,hogy a vadászgörény felnőtt korában is a fiatal egyedekre jellemző módon viselkedik. Ez elsősorban abban nyílvánul meg,hogy a vadászgörény életének minden szakaszában nagyon játékos természetű, és szívesen él fajtársaival szoros kapcsolatban. A közönséges görény ezzel szemben általában csak párzás időszakban keresi fajtársait ( az ellenkező neműek ) társaságát. Két állat együttartása azzal az előnnyel is jár, hogy az állatok lefoglalják egymást, elegendő testmozgást végeznek, éa nem unatkoznak. Ez javítja mindkét állat erőnlétét és egészségi állapotát, illetve fejleszti szellemi képességeit. Az egyedül tartott görények sokkal paszívabbak, a mozgásszegény életmód pedig hosszútávon egészségügyi problémákhoz vezethet. Ha mégis egyetlen vadászgörényt tartunk ( akár kényszerből pl: az adott állat nem tűri meg fajtársai közelségét), akkor mindennap legalább 2-3 órát intenzíven kell foglalkozni vele. Emellett gondoskodjunk róla, hogy az egyedül tartott állat sokat mozoghasson a ketrecén kívül is.
Szeretnék építeni a kertemben egy görényházat. Mire kell figyelnem?
Előszőr is érdeklődjünk a helyi önkormányzatnál, hogy a görényház megépítéséhez szükség van-e építési engedélyre. Erre valószínűleg csak akkor lesz szükség, ha komolyabb építményt tervezünk, például olyat, amelyik alapzata fagyhatár alá nyúlik. Építészeti szempontból jelentéktelennek tűnhet, de az adott körülményektől függően akár 80 cm mély alapot is igényelhet az építmény. Bármilyen görényházat is tervezünk, azt úgy kell megépíteni, hogy az állat semmilyen módon ne szökhessen ki belőle. Biztonsági szempontból megfelelő aljzatot alakíthatunk ki, ha betonjárólapokat fektetünk le szorosan egymás mellé, ( barkácsárúházakban is beszerezhető). A görényház vázát fából készítsük el, és erős drótrácsot feszítsünk ki az oldalfalakon. Ezt a vázat helyezzük a betonlapokból álló alapra. Ideális esetben a ház saját tömegétől nem tud elmozdulni, és stabinal megáll. A balesetek elkerülésére a rács széleit rögzítsük megfelelő szélességű, vékony lécekkel az oldalfalak és az aljzat mentén egyaránt.
Ideális háziállat a görény a gyerekek mellé?
Ne feledjük,hogy a vadászgörény egy kis testű ragadozó. Szakszerű és körültekíntő gondoskodás esetén ugyan szelíddé és ragaszkodóvá válik, de bizonyos helyzetekben ( például ha nem megfelelően fogjuk meg ) akár meg is haraphatja a gazdáját. Amennyiben gyermekeink határozottan állítják, hogy mindenképpen vadászgörényt szeretnének, akkor is próbáljuk rábeszélni őket egy " szokványosabb " háziállatra, például macskára vagy tengerimalacra. Menjünk el velük esetleg egy nagyobb állatkereskedésbe, ahol sokféle állat kapható, hátha kedvet kapnak valamilyen más állathoz, ha testközelből látják. A vadászgörény ugyanis nem a legmegfelelőbb háziállat kisgyermekeknek. A hat - és tízéves gyerekek legfeljebb csak segíthetnek a szülöknek a vadászgörény gondozásában, és mindenképpen csak felügyelet mellett játszhatnak vele. Egy vagy két görénytől az ilyen korú gyerekek még semmiképpen sem tudnak önállóan gondoskodni , a javasolt alsó korhatár kb. a 14 év. Természetesen mint minden más esetet, ezt is nagymértékben befojásolhatják az egyéni körülmények.
Hogyan próbálhatnám ki, hogy elviselhető-e számomra a görényszag?
A válasz egyszerű. Vegyük fel a kapcsolatot egy vadászgörény-tulajdonossal vagy egyesülettel. Újsághírdetésekben vagy interneten biztos fogunk találni olyan görénytartót, aki segít nekünk. Látogassuk meg, és kérdezzük meg,hogy okozott-e gondott az állatok erős szaga. Talán arra is lehetőségünk nyílik,hogy vigyázzunk 1-2 napot az illető vadászgörényére, és akkor egyértelmű választ kapunk a kérdésre.
Tenyésztésbe szeretném vonni a vadászgörényeimet. Van valamilyen követelmény az állatokkal szemben?
Természetesen van. Csak kiegyensúlyozott természetű, szelíd állatokat tenyésztünk. Például egy félős anya kölykeire is kiterjeszti az emberekkel szembeni bizalmatlanságot. Emellett az is alapvető követelmény, hogy az állatok teljesen egészségesek legyenek, ne legyenek genetikai eredetű betegságeik ( pl: öröklött süketség ). Aki vadászgörényeket szeretne tenyészteni, annak nagy szaktudásra és tapasztalatra kell szert tennie,emellett legalább két nagyméretű ketrecre vagy görényházra, valamint sok szabadidőre van szüksége. Számításba kell venni azt is, hogy nincs rá garancia, hogy minden utódnak megfelelő új otthont fogunk találni.
A görényünk sajnos nem szobatiszta. Elképzelhető, hogy egyéves kora ellenére még alomtisztaságra nevelhető?
Először is vegyük meg a lehető legalacsonyabb peremű alomtálcát. Sok vadászgörényt zavar, ha túl magas a tálca pereme. A legtöbb vécé azonban ilyen, többésüget ugyanis macskáknak készítik - a macskák igényeinek figyelembevételével. Ilyenkor előfordul,hogy a görény nem megy be a ládába, hanem előtte vagy egy eldugott sarokban végzi el a dolgát. Segíthet, ha egy kis bélsarat teszünk az alomtálcába, ezután a görény a szag alapján később is itt végzi el a dolgát. Sok vadászgörény szereti ide-oda tologatni a vécéjét a ketrecben, amíg megtanulják mire való. De ilyenkor se csavarozzuk le az alomtálcát,mert akkor nehezebb tisztítani.
Háromhetes családi kempingezést tervezünk külföldre. Magunkal vihetjük a vadászgörényünket?
Amennyiben szelíd és ragaszkodó az állat,akkor bizonyára élvezni fogja a nyaralást. Akárhová utazzunk is, mindenekelőtt érdeklődjük a határátlépés szabályairól. A kutyáknak, macskáknak és görényeknek kell állatútlevél, amelyet csak mikrocsippel megjelölt állatnak állít ki az állatorvos, és be kell oltani veszetség ellen az állatot, de kérdezzük meg az állatorvost,hogy milyen feltétellel lehet bevinni az állatot az adott országba. Előzetesen érdeklődjük a szálláshelyen, hogy fogadnak-e háziállatokat. Abba is gondoljunk bele,hogy mások, akik esetleg ott nyaralnak,félnek a vadászgörényektől. Ha végül úgy döntünk,hogy magunkal visszük kedvencünket, akkor mindenekelőtt szükség lesz egy erős,stabil ketrecre. Vigyünk magunkal megfelelő mennyiségű állateledelt abból a fajátból, amit kedvencünk itthon megszokott, ne vegyünk neki más márkájú állateledelt, mert az étrendváltozás hasmenést okozhat. Gondoskodjunk róla,hogy sem az utazás, sem a nyaralás alatt ne legyen huzatos helyen az állat, mert megfázhat, vagy hőgutát kaphat.
A vadászgörényemet, állatmenhelyről hoztam haza. Hat hete gondozom, de még mindig nagyon félénk. Amikor megszeretném fogni, sokszor beleharap az ujjamba. Hogyan szelídíthetném meg?
Sok görény szeret incselkedni gazdájával, és néha játékosan bele-beleharap az ember ujjába,itt azonban nem erről van szó. Az állat nagyon félénk,ami valószínűleg a múltbéli rossz tartási körülmények eredménye. Naponta többször is játszunk a félős görénnyel. Evés közben óvatosan próbáljuk megsimogatni. Tartózkodjunk az erős illatoktól, mert ezek bizalmatlanságot válthatnak ki az állatban. Ha jellegzetes szagú eszközökkel ( pl: tisztítószerek) dolgozunk, akkor mossuk meg a kezünket, és így semlegesítjük a görényt irritáló szagokat. Azok a vadászgörények, melyek néhány hetes korukban, a szocializáció az ember közelsége nélkül nőnek fel,sokáig félénkek és bizalmatlanok maradnak,egyes esetekben pedig sohasem válnak igazán szelíddé. Talán segítene a helyzeten, ha együtt tartanánk egy szelíd, barátságos vadászgörénnyel.
Amikor a barátnőm megakarja simogatni a vadászgörényemet a ketrecében, az mindig megharapja. Miért?
A vadászgörény intenzíven védelmezi a territóriumát az idegen " betolakódokkal " szemben. Ha vendégeink vannak, és meg szeretnék simogatni kedvencünket, akkor engedjük ki a ketrecből, mert ilyenkor jobban eltűri az idegenek közeledését. Az idegen szagok is irritálhatják a görényt,és agressziót válthatnak ki nála.
Úgy hallottam,hogy a vadászgörények a kutyához hasonlóan jól nevelhetők. Igaz ez?
Ez a kijelentés nem állja meg a helyét. Igaz,hogy a görényeket is bizonyos fokig meg lehet nevelni, de ehhez nagyon sok foglalkozásra van szükség, és korántsem olyan szembetűnő az eredmény, mint a esetében. A vadászgörény csak alapvető dolgokra tanítható meg,például a nevére vagy a szobatisztaságra, de az elsajátított " tananyagot " sajnos nem minden esetben tudja tökéletesen visszaadni. Ez a kistestú ragadozó nagyon önfejű, és ha egyszer a fejébe vett valamit, az mindenáron véghezviszi.
Azt hallottam,hogy a vadászgörény bűzmirigyeit műtéti úton el lehet távolítani. Milyen következményekkel jár ez? Egyáltalán van értelme?
A bűzmirigyek jelentős szerepet töltenek be az állatok egymás közötti kommunikációjában. Ezért nem ésszerű, sőt Magyarországon állatvédelmi okokból tilos eltávolíttatni ezeket a mirigyeket. Ez a műtét felesleges fájdalmakkal járna az állatnak, illetve a bűzmirigyek hiányában az állat korlátozva lenne " mondanivalójának " kifejezésében. A műtét tehát nem helyes megoldás, az állatorvos csak akkor végzi el, ha valamilyen megbetegedés, pl: más kezelésre nem reagáló gyulladás vagy daganat áll a háttérben. Amennyiben nem tudunk megbarátkozni a vadászgörény jellegzetes szagával, akkor ajánlatos az állatot kültéri görényházban tartani.
Mik az elhúzódó ivarzás következményei, és hogyan előzhető meg?
Ha nem párzik a nőstény,amikor ivarzik,akkor az ivarzás nem marad abba, és emiatt betegség alakul ki. Ilyenkor kórosan megemelkedik a nőstény vérében az ösztrogén ( fontos nemi hormon ) szintje, végül életveszélyes állapot alakulhat ki. A beteg állat mindenképpen sürgős állatorvosi kezelésre szorul. Gondoljunk bele,hogy ez a betegség a természetben elképzelhetetlen: a párzás minden esetben bekövetkezik, az ivarzó nőstény szagát ugyanis már kilóméterekről megérzik a hímek. Ha úgy tervezzük,hogy nem vonjuk tenyésztésbe nőstényeinket, akkor célszerű az első tavasszal kb. nyolc hónapos korukban ivartalaníttatni őket, a nőstény ugyanis már hat hónapos korában ivaréretté válhat. A műtét nem jár nagy kockázattal, ugyanakkor visszafordíthatatlan: az ivartalanított állatok nem mutatnak többé nemi aktivítást, és teljesen biztos, hogy soha nem születhet utódjuk.
Mennyire veszélyes az emberre nézve a vadászgörény harapása?
A görényharapás semmivel nem veszélyesebb, mint a macskaharapás. A harapott sebet alaposan tisztítsuk ki, és naponta többször fertőtlenítsük. Adott esetben kérjünk az orvostól tetanusz elleni oltást. Általános szabály,hogy az állatról emberre terjedő kórokózók és paraziták kivédésére mindig alaposan mossunk kezet szappanal, miután a vadászgörénnyel foglalkoztunk.
A nyolcéves vadászgörényemet mostanában nem lehet rávenni a játékra. Nem akar mozogni, és szinte mindig csak alszik. Talán beteg?
A mozgáskedv csökkenésének többféle oka is lehet. A legegyszerűbb magyarázat az lehet, hogy az állat túlságosan elhízott. Figyeljük meg,hogy futás közben nem lóg-e le túlságosan a hasa. Amennyiben igen, akkor se fogyókúráztassuk kedvencünket, mert rövidebb az emésztőrendszere, rosszul tűri az éhezést. Ilyenkor inkább gyakrabban próbáljuk rávenni egy kis testmozgásra. Nemcsak túlsúly, hanem betegség is állhat a háttérben. Ezért előszőr vizsgáltassuk med kedvencünket az állatorvossal, mielőtt külömböző fogyókúrákkal kisérleteznénk. A gyengébb lefolyású betegségekből rövid idő alatt kigyógyulhat az állat. Ritkán sajnos előfordul, hogy a vadászgörény olyan súlyos betegségben szenved, hogy eredményes kezelésre nincs mód, és a gyógyulásra már nincs remény. Ilyen esetben beszéljük meg az állatorvossal,hogy lát-e más kiutat az állat elaltatásán kívül. Egyáltalán nem könnyű egy szeretett,hűséges társtól végső búcsút venni,főleg,ha már 8...10 éve együtt töltöttünk vele minden napunkat. Azonban lássuk be, hogy annak semmi értelme, hogy szenvedések közepette még néhány hetet vagy 1-2 hónapot éljen a görény. Ha már nagy a baj, és elhatalmosodott a betegség, akkor készüljünk fel lelkiekben, és kérjük meg az állatorvost, hogy altassa el az állatot. Az altatóinjekció nagyon gyors és teljesen fájdalommentes halált okoz.
Rendszeres fürdetéssel enyhíthetem a vadászgörény által kibocsátott jellegzetes szagot?
A válasz egyértelműen nem! A jellegzetes szag elválaszthatatlanul hozzátartozik az állathoz. A sampon ideiglenesen elfedheti az " illatot " , de a faggyúmirigyek álatal termelt váladék rövidesen visszaadja, sőt erősebbé teheti az állat egyedi szagét. Csakis indokolt esetben fürdessük meg samponnal a kedvencünket: akkor ha erősen beszennyeződött a bundája, például attól, hogy a kíváncsi állat közelebbről szemügyre vette a szemetest. A vadászgörény fűrdetése nem tartozik a legegyszerűbb dolgok közé, ezért jó, ha már fiatal korában hozzászoktatjuk az állatot a fürdővízhez. A tiszta vízben való pancsolás nem ártalmas. A víz ne legyen sem túl meleg, sem túl hideg: éppen langyos legyen. Előszőr is mindenütt alaposan nedvesítsük be a szőrét, majd dörzsöljünk bele baba- vagy macskasampont. Az állat szemeit és füleit hagyjuk szárazon, különben könnyen begyulladhatnak. A sampont bő vízzel alaposan öblítsük ki. Végül gondosan szárítsuk meg az állatot törölközővel vagy hajszárítóval. Amennyiben hajszárítót használunk, vigyázzunk, hogy csak kis hőfokon szárítsuk a görény szőrét. A fürdés után még hat órán keresztül ne engedjük ki a lakásból.
Játszhat-e a hároméves kislányom a vadászgörénnyel?
A vadászgörény ragadozó állat,ennek megfelelően állkapcsa nagyon erős, fogai pedig hegyesek és élesek. Ha rosszul fogjuk meg az állatot,előfordulhat,hogy megharapja a kezünket. Magyarázzuk ezt el a kisgyerekeknek is, de legyünk tudatában annak,hogy ők nem képesek arra,hogy tökéletesen felmérjék ezt a veszélyt. Játék közben túl erősen megszoríthatjuk a görényt, vagy véletlenül belenyúlhatunk a szemébe, amire az állat harapással válaszolhat. A hároméves kislány tehát mindenképpen csak felügyelet mellett simogathatja az állatot. Általában pedig kijelenthető, hogy a vadászgörény nem alkalmas játszótársnak a kisgyerekeknek.
A vadászgörényeim rájöttek, hogyan kell belülről kinyitni a ketrecük ajtaját, így gyakran kiszöknek. Hogyan szoktathatnám le őket?
Bizonyos vadászgörények ravasz kis jószágok. Ha egyszer megtanulják az ajtó kinyitásának módját, akkor azt nem felejtik el, és attól kezdve újra meg újra megszöktetik saját magukat. Nevelési módszerekkel nem lehet leszoktatni erről az állatot. Ne is kísérletezzünk ilyenekkel, mert ez csak felesleges szidalmazásokkal és állandó rossz hangulattal járna. A megoldás nagyon egyszerű: rögzítsük a ketrec ajtaját valamivel, például egy karabinerrel vagy lakattal. A leleményes görények ezután biztosan nem tudnak majd kiszökni, legalábbis addig, amég rá nem jönnek az új ajtózár működésére.
Van három vadászgörényem, és mindegyik nagyon szelíd. Szabadon engedhetem őket napközben, amikor a munkahelyemen dolgozom és nincs otthon senki?
A görények bizonyára nagyon örülnének a szokatlan szabadságnak, de nem ajánlott őket felügyelet nélkül kiereszteni a ketrecből. Ne legyen lelkiismeret-furdalásunk, ha csak a munkaidő után engedjük szabadon az állatokat, hiszen ez így van rendjén. Egy elég nagy görényházban vagy ketrecben kielégítő mozgásterük van, és három görény így is nagyon jól letudja kötni egymást. A délelőtt nagy részét amúgy is szundikálással töltik. Valószínűleg még ártanánk is kedvenceinknek, ha felügyelet nélkül otthon hagynánk őket a lakásban. A ház tele van veszélyforássokkal, és ha valamelyik állat leesik a polcról, beszorul valamibe, vagy valami rosszat eszik, akkor nincs, aki segítsen rajta. Törődjünk tehát bele,hogy csakis a felügyeletünk mellett jöhetnek ki a görények a ketrecükből, hogy elkerüljünk a nagyobb kockázatot.
A vadászgörényeim nagyon szeretik a külömböző játékszereket, de csak akkor, amikor ezek még újak. Két nap után már a sarokban hevernek a régebbi játékok, mert egyáltalán nem tartják érdekesnek ezeket. Mi lehet ennek az oka?
A vadászgörények lételeme a változatosság. Ha hosszú ideig ugyanazzal a játékkal kell lefoglalnia magát, akkor ezt előbb-utóbb megunja. Ennek ellenére nem szükséges folyamatosan újabb és újabb görényjátékokat vásárolnunk, hogy megmaradjon kedvencünk érdeklődése és jókedve. Minden játékot csak egynapig hagyjunk a ketrecben, majd a nap végén vegyük ki, és három napra tegyük félre. Ha ezek után megint odaadjuk kedvenceinknek ezt a játékot, úgy fognak viselkedni vele,mintha az új lenne.
A tízéves fiam nagyon szeretné egyedül elvinni sétálni a két vadászgörényünket. Rábízhatom ezt a feladatot?
Egy tízéves fiúnak már bizonyára van annyi fizikai ereje, hogy biztonságosan megtudjon tartani két vadászgörényt a pórázon. Ennek ellenére kockázatos lehet egyedül elengedni a fiút. Mérlegeljük,hogy mennyire felelőségteljes gyermekünk, és beszélgessünk el vele,hogy bármi történjék is,semmiképpen sem szabad elengednie a pórázt. Gondoljunk bele,hogy a sétáltatás során adódhat-e olyan veszélyes helyzet, amelyen a fiú ne tudna úrrá lenni. Képzeljük el,hogy szabadon eresztett kutyákkal találkozik, és a kutyák meg akarják támadni a görényeket, ilyenkor valószínűleg bajba lenne gyermekünk. Amennyiben úgy döntünk, hogy elengedjük a fiút, előtte járjuk végig vele az útvonalakat, és hívjuk fel a figyelmeket az adott veszélyforrásokra.
Az izgalmas görényházon és a külbömző játékszereken kívül hogyan nyújthatnék a vadászgörényemnek még több változatot?
Vonjuk be kedvenceinket a mindennapi teendőinkbe. Engedjük neki,hogy elkisérjen minket ide-oda,és figyeljen minket munka közben.
Az egyik vadászgörényem mindennél jobban szereti a lányom egyik régi, nyuszi alakú, sípoló gumijátékát. Odaadhatom neki?
Semmilyen körülmények között ne adjunk a vadászgörénynek vékony gumiból vagy műanyagból készült játékszereket. Az állat szétrághatja az ilyen anyagokból készült játékokat, és a kis darabokat vagy sípot lenyelheti. Ennek könnyen részeleges vagy teljes bélelzáródás lehet a következménye, ami az állat halálát okozhatja. Adjunk inkább neki egy plüss nyulat, hátha az is tetszik neki,vagy próbáljunk ki valamilyen más játékot. |